Witaj nieznajomy(a)  dnia 23-06-2024 o 09:18
Zaloguj Nie masz konta? Zarejestruj się

O Minecrafcie

Minecraft gra sandbox, Minecraft został stworzony i wydany w 2009, by już wkrótce podbić serca graczy oraz zdominować świat gier komputerowych na całym świecie Zanim zaczniemy ten wywód, cofnijmy się na chwilę w czasie. A dokładnie do dnia 17 maja 2009 roku. Tego właśnie dnia stało się coś, co zmieniło oblicze gier komputerowych - a przynajmniej znaczną część tego oblicza. Otóż, tego dnia ukazała się światu pierwsza grywalna wersja gry, która nazwana została Minecraft. W internecie pojawiła się wtedy owa gra w wersji alpha. Grę stworzył, ówcześnie pracujący jeszcze dla king.com mieszkający w Szwecji programista o nazwisku Markus Presson (znany również pod nickiem, którym się posługuje, a mianowicie: Notch - więcej na jego temat znajdziesz pod linkiem: O Twórcy Minecrafta). Wkórtce po stworzeniu Minecrafta porzucił on pracę w tej firmie, aby całkowicie poświęcić się rozwojowi swojego projektu. Już niedługo, gdy Markus zacząć zarabiać na Minecrafcie otworzył on firmę o nazwie Mojang AB. Przy tworzeniu gry Minecraft Notch zaczerpnął inspirację z gier Infiniminer (gra tak, podobnie jak ma to miejsce w Minecrafcie, oferowała otwarty sandboxowy świat), Dwarf Fortress oraz Dungeon Keeper (znana swego czasu gra strategiczna czasu rzeczywistego, czyli tzw. RTS).

Zaraz po tym, jak w internecie pojawiła się pierwsza wersja gry Minecraft miliony graczy na całym świecie dosłownie pokochali Minecrafta! Już wrótce potem na punkcie kwadratowego świata minecraftowego oszalał cały świat, czyniąc Markusa Pressona milionerem. Trzy i pół roku minęło od ukazania się pierwszej grywalnej wersji Minecrafta do jego oficjalnej premiery, która miała miejsce 18 listopada 2011 roku - na pierwotny dla tej gry sprzęt, czyli komputery PC. Aczkolwiek Minecraft został wydany również na inne platformy sprzętowe oraz systemowe. M.in. na komputery klasy Apple i systemy Mac OS X wydana 17 listopada 2011 r., czy też na Linux oraz inne Unixowe systemy operacyjne. Oprócz tego Minecraft zawitał dla posiadaczy urządzeń mobilnych z zielonym ludzkiem - Androidem w roli głównej. Początkowo tylko na Xperię Play dnia 16 sierpnia 2011 roku by potem ekspandować na inne mobilne urządzenia 7 października tego samego roku.

Co zatem jest w tej grze, iż zdobyła ona i nadal zdobywa serca na całym świecie? Na czym polega jej wyjątkowość? Cóż, z pewnością faktem jest to, iż jako jedna z niewielu - oferuje ona otwarty świat. NAPRAWDĘ otwarty świat. Znaczy to tyle, że w pewnym sensie granicą tego, co możemy zrobić z tą grą ogranicza nasza wyobraźnia. Minecraftowy świat, to jeden, wielki świat klocków. Czy też określając inaczej - świat budowli, konstrukcji, pomysłów, kreatywności, realizacji różnego typu wizji gracza.

W Minecraftcie mamy dwa główne tryby, różniące się rónież sposobem gry i podejściem do Minecrafta wśród osób grających w nią. Są to tryby: Survival oraz Creative. Tryb Creative - bo od niego może zaczniemy - jest dosyć prosty do opisania, gdyż jest to czyste budowanie, skupienie się gry na aspekcie stawiania budowli, konstrukcji - nie zmagamy się tutaj z ograniczonymi surowcami, życiem, nie musimy nic wydobywać, czy znajdować - po prostu czyste szaleństwo wyobraźni oraz kreatywności. Możemy przy tym trybie wybrać świat totalnie płaski i sami zapełnić go w dowolny sposób. Natomiast tryb Survival, to można by powiedzieć esencja gry Minecraft. Survival zawiera cechy... survivala. :) Oprócz tego oczywiście znajdziemy tutaj także elementy tradycyjnych gier RPG oraz świata fantasy. Za dnia będziemy poruszać się po spokojnym świecie, napotykając w najlepszym przypadku przyjaźnie nastawione, łagodne zwierzęta - by w nocy musieć stawiać czoła potworom, w tym: zombie, teleportującym się Endermanom, pająkom, czy strzelającym z łuku szkieletom. Jednak najgroźniejszy z nich - Creeper - potrafi nie tylko zabić nas, lecz również zniszczyć nasze budowle i niemalże wszystie bloki, które napotka na swojej drodze, gdyż może on wybuchać. Potwory próbujące nas zgładzić możemy również spotkać w środku dnia, jeśli trafimy do jaskini lub innego miejsca, do którego nie dochodzi słońce - spalają się one od słońca, jak na złe potwory przystało. :) Tryb Survival stanowi esencję gry, gdyż łączy nieskończone możliwości rozbudowywania, kreaowania, konstrutowania naszego świata ze stylem gry znanych z RPG-ów, czy survival'ów. Mamy tutaj punkty życia, możemy udoskonalać nasze zbroje i oręż - tzw. enchanting, zdobywamy doświadczenie - EXP, choć nie jest ono dla nas tak kluczowe, jak zazwyczaj ma to miejsce w RPG'ach, czy grach MMORPG. Doskwiera nam po jakimś czasie głód, który musimy uzupełnić zabijając, piekąc, jedząc zwierzynę, łowiąc lub uprawiając zboża, warzywa itd. Teoretycznie w

Minecrafcie istnieje również - w teorii przynajmniej - zakończenie, gdy uda nam się zabić Smoka Kresu (a właściwie wstawka, gdyż po "zakończeniu" wracamy do gry i możemy oczywiście kontynuować rozrywkę). Aczkolwiek tak naprawdę Minecraft nie posiada ani żadnego typu misji, questów, ani konkretnego celu. To właśnie m.in. stanowi zarazem wyjątkowość oraz piękno tej gry - iż to właśnie gracz, a właściwie jego wyobraźnia kreują rzeczywistość oraz dalszą minecraftową akcję (lub brak akcji, bo możemy dowolnie Minecrafta prowadzić). Poza tym możemy skupić się na konkretnej gałęzi, jaka nas najbardziej interesuje: budowanie, tworzenie machinerii, transport - tworzenie sieci kolei, tworzenie praktycznych konstrukcji lub też całkiem niepraktycznych dekoracji i kuriozalnych pomysłów. W grze sky is the limit, jak to kiedyś ktoś powiedział i zapewne właśnie dlatego stanowi ona jeden z największych fenomenów w świecie gier i komoputerowej rozrywki, wśród ostatnich lat.